📌 Z Cyklu „Bo Kosakowo to Gmina Otwarta na Potrzeby Społeczne”

Teleopieka

W latach 2015-2019 liczba mieszkańców w wieku powyżej 65 lat zwiększyła się o 501 osób [przyrost o 43,41%]. Przyrost procentowy jednoznacznie wskazuje, iż trend starzenia się społeczeństwa – tak jak i w całej Polsce – dotyka również gminę Kosakowo. W związku z procesem starzenia naszej społeczności lokalnej, konieczne jest skupienie większej uwagi na potrzebach osób starszych.

Obecne czasy i poziom rozwoju telekomunikacji i techniki komputerowej, umożliwia zastosowanie nowych rozwiązań dla usług opiekuńczych. Opieka zdalna jest coraz bardziej powszechna ze względu na udogodnienia i bezpieczeństwo w życiu codziennym. Taką dodatkową usługą opiekuńczą, wykorzystującą nowoczesne technologie jest system Teleopieki, który w gminie Kosakowo funkcjonuje nieprzerwanie już od 2014 r.

Teleopieka jest narzędziem systemu opieki, który pomaga m.in. osobom starszym, niesprawnym i chorym, samotnie pozostającym w swoich domach lepiej funkcjonować i odzyskać poczucia samodzielności. Nie należy jej jednak utożsamiać z klasycznymi usługami opiekuńczymi. Teleopieka ma za zadanie przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu, umożliwiając szybkie wezwanie pomocy, a także monitoring funkcji życiowych. System Teleopieka jest narzędziem do skutecznego reagowania na sytuacje alarmowe. Polega na reagowaniu na sytuacje zagrożenia poprzez wezwanie pomocy lub przekazywanie wiadomości opiekunowi. Teleopieka zapewnia osobom z niej korzystającym bezpieczeństwo 24 godziny 7 dni w tygodniu odciążając ich bliskich od wielu zmartwień. Podstawowe narzędzie tego systemu stanowi specjalny przycisk „SOS”, który jest wbudowany w telefon, bransoletkę lub brelok. Pozwala on, w stanach zagrożenia, połączyć się z centrum alarmowym i wezwać adekwatną do sytuacji pomoc. Urządzenia lokalizacyjne umożliwia śledzenie miejsca przebywania osoby objętej programem. Cennym uzupełnieniem są urządzenia diagnostyczne, które dokonują pomiarów różnych parametrów medycznych. Przecież zdarzają się sytuacje, kiedy osoba jest nieprzytomna, nie jest pewna lub świadoma potrzeby wezwania pomocy.

Więc jak dokładnie działa przycisk SOS? Urządzenie na którym został umiejscowiony przycisk jest połączone z systemem zarządzanym przez operatora, którego zadaniem jest czuwać nad bezpieczeństwem podopiecznych. Osoba monitorowana może wcisnąć przycisk SOS czując, że coś niedobrego dzieje się z jej zdrowiem (zawał, wypadek, utrata orientacji w czasie i przestrzeni itd.).Urządzenie połączy się z centrum monitoringu firmy zajmującej się Teleopieką. Podopieczny w trybie głośnomówiącym będzie mógł porozmawiać z operatorem, ten zaś natychmiast podejmie środki zaradcze. Podobnie będzie, jeśli osoba monitorowana po włączeniu przycisku SOS nie odezwie się, na przykład wskutek utraty przytomności.

Program Teleopieki jest elementem polityki społecznej Gminy Kosakowo, w zakresie realizacji Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Kosakowo na lata 2021-2027. Jednym z celów strategicznych obszaru – ,,Ochrona” jest poprawa dostępności i jakości, w którym kierunkiem działania jest m.in. ,,E-zdrowie – wspieranie rozwoju cyfrowych rozwiązań w obszarze szeroko pojętego zdrowia, usługi telemedycyny dla osób starszych, osób z niepełnosprawnościami, chorych i osób zależnych”.

Nadzór nad realizacją programu sprawuje Wójt Gminy Kosakowo. Koordynatorem i realizatorem programu jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kosakowie.

Gmina Kosakowo dąży do podwyższenia bezpieczeństwa i jakości życia swoich mieszkańców, poprzez umożliwienie im dostępu do bezpłatnego systemu Teleopieki Domowej i Mobilnej. Na jej terenie udziela się wsparcia m.in. osobom powyżej 60 r.ż., samotnym, niepełnosprawnym, niesamodzielnym, schorowanym, przebywającym samotnie w domach rodzinnych przez wiele godzin. Osoba zainteresowana ma możliwość zgłoszenia chęci przystąpienia do programu w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kosakowie. Po wypełnieniu dokumentacji (karty informacyjnej podopiecznego o stanie zdrowia i innych formularzy) zapoznaniu się z regulaminem oraz pozytywnym przejściu wstępnej weryfikacji zostaje ona zaopatrzona w odpowiednie urządzenie, stając się tym samym uczestnikiem programu.

Telemedycyna w Polsce z każdym rokiem oferuje coraz szerszą ofertę usług dla pacjenta. Rozwój technologii medycznych i informatycznych z jednej strony, starzenie się społeczeństwa i coraz większy odsetek seniorów, osób chorych ze strony drugiej, sprawiają że rośnie popyt na usługi takie, jak Teleopieka. Możliwość całodobowego wezwania pomocy w przypadku zagrożenia życia i zdrowia niweluje uczucie codziennej niepewności i strachu osób niesamodzielnych. Pomoc udzielona w ciągu kilku minut, zapobiega często powikłaniom, zmniejsza koszty hospitalizacji, leczenia i rehabilitacji. Ten rodzaj opieki podnosi komfort życia i zwiększy uczucie bezpieczeństwa, zarówno osób potrzebujących, jak również ich opiekunów.